KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvarell 15671002
nr 1567 1002
Oskar Bergman
(1879-1963), Sverige
Skärgårdsmotiv med blommor. Signerad, daterad 1951. Akvarell, bildmått: 29x22 cm, yttermått inklusive ram: 41x35 cm
Oskar Bergman, född 1879 i Stockholm, död 1963, svensk målare och etsare.
Utrop:
15.000 kr
Såld:
14.500 kr
måndag 25 september 2023
kl 18:13:10
12.000 kr
13.000 kr
13.500 kr (Budbetjänt)
14.000 kr
- Klassiska
25 sep
Klassiska
Läs mer om Klassiska
Oskar Bergman
Läs mer om Oskar Bergman